Τρίτη, 14 Ιουνίου 2011

7ο Κύπελλο Ευρίπου 2011

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Με επιτυχία διεξήχθησαν στο Δημοτικό κολυμβητήριο της πόλης μας το Σάββατο 11 και την Κυριακή 12 Ιουνίου οι αγώνες κολύμβησης αγωνιστικών κατηγοριών με την επωνυμία "7ο Κύπελλο Ευρίπου 2011", που διοργάνωσε ο ΑΚΟ Χαλκίδας με τη συμμετοχή ομάδων απ’ όλη την Ελλάδα.
Συναγωνισμό μεγάλο και επιδόσεις υψηλού επιπέδου απόλαυσαν όσοι βρέθηκαν στο κολυμβητήριο της Χαλκίδας.
Ο αθλητής του Ν.Ο. Χαλκίδος Μπόνιας Χρήστος, έκανε σπουδαία επίδοση στα 100μ Ελεύθερο με χρόνο 56:54, ο οποίος είναι νέο Πανελλήνιο ρεκόρ για την κατηγορία Παμπαίδων Α΄.
Καλύτερος σύλλογος αναδείχτηκε ο ΕΘΝΙΚΟΣ Ο.Φ.Π.Φ με 37 βαθμούς ενώ καλύτεροι αθλητές σύμφωνα με την διεθνή βαθμολογία αναδείχτηκαν οι αθλητές του ΕΘΝΙΚΟΣ Ο.Φ.Π.Φ Κωστή Ελένη στα 50 μέτρα ελεύθερο με χρόνο 27,30 και Γκολομέεβ Κριστιάν στα 100 μέτρα ελεύθερο με χρόνο 52,86.
Συγχαρητήρια στους αθλητές, προπονητές και παράγοντες των συλλόγων καθώς και στο Δ.Σ του ΑΚΟΧ, τους εθελοντές των αγώνων και στο Μούτουπα Ευάγγελο, πρόεδρο της περιφερειακής επιτροπής κολύμβησης Στερεάς Ελλάδας και Εύβοιας.
Συμμετείχαν οι σύλλογοι:
ΕΘΝΙΚΟΣ Ο.Φ.Π.Φ, ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ,Α.Ο. ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ, ΟΜΙΛ. ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ ΑΛΙΕΩΝ & ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΒΟΛΟΥ, ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ, Α.Ν.Ο. ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ, Α.Κ.Ο. ΧΑΛΚΙΔΑΣ, ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ, ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΡΤΕΜΙΣ, ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΓΛΑΥΚΟΣ, ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ, ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΩΚΕΑΝΟΣ, Α.Κ.Ο. ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ "ΔΕΛΦΙΝΙΑ", ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑ, ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΙΤΕΑΣ, ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΛΕΙΒΑΔΙΑΣ.
Οι αθλητές του ΑΚΟΧ κατέκτησαν συνολικά 36 μετάλλια εκ των οποίων 7 χρυσά, 16 ασημένια και 13 χάλκινα.
Αναλυτικά:
Παίδες
Κατσικαβάλης Παναγιώτης   2ος 400 ελεύθερο.
Καρλατήρας Χρήστος    2ος 100 ελεύθερο
Συρόγιαννης Αναστάσης   1ος 200 πρόσθιο, 3ος 50 πρόσθιο.
Ζούρος Ιωάννης   3ος 50 ελεύθερο, 3ος 50 πεταλούδα
Μόσχος Αλέξανδρος    3ος 200 πρόσθιο.
Παμπαίδες - Παγκορασίδες
Μόσχος Βασίλης  1ος 400 Μικτή Ατομική, 1ος 100 πεταλούδα, 2ος 50 ελεύθερο, 2ος 400 ελεύθερο, 1ος 50 πεταλούδα, 1ος 200 Μικτή Ατομική
Ξανθόπουλος Γιώργος 3ος 200 ελεύθερο, 2ος 200 Μικτή Ατομική, 2ος 1500 ελεύθερο.
Κατσικαβάλης Χάρης 3ος 50 ελεύθερο, 3ος 400 ελεύθερο, 1ος 100 ελεύθερο, 1ος 1500 ελεύθερο.
Χονδρός Χρήστος  3ος 50 πεταλούδα, 2ος 100 ελεύθερο.
Τρίκας Μάριος    2ος 200 Μικτή Ατομική, 3ος 200 ύπτιο
Μάντζαρης Γιάννης  3ος 100 ελεύθερο.
Μπούρου Δέσποινα  2η 50 πρόσθιο, 2η 100 ελεύθερο.
Μαστρογιάννη Δήμητρα  2η 50 ύπτιο, 2η 100 ύπτιο.
12 ετών
Πασσά Παναγιώτα  2η 200 ελεύθερο, 2η 50 ελεύθερο, 2η 100 ύπτιο, 3η 100 ελεύθερο, 3η 200 ύπτιο.
Συρόγιαννη Αθανασία  2η 50 ύπτιο, 3η 100 πρόσθιο.
Συμμετείχαν επίσης οι: Βάχλας Νίκος, Γιαννάκη Αγαθή και η Ζιάκα Αθανασία.

ΔΣ ΑΚΟΧΑΛΚΙΔΑΣ
Share: